Acil Yardım

insanlar için fiziksel, ekonomik, sosyal ve çevresel kayıplar doğuran, normal yaşamı ve insan faaliyetlerini durdurarak veya kesintiye uğratarak toplulukları etkileyen, etkilenen topluluğun hayatının kurtarılması veya durumun daha da kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde yapılan yardımlardır.

Yaşanan can pazarında hayatta kalabilmenin oldukça güç olduğu, ihtiyaç duyulan temel ihtiyaç malzemelerine dahi ulaşmanın mümkün olmadığı durumlarda, mağduriyetin giderilmesi adına yapılan acil yardımlar, hayatî bir önem taşır.

Yaşanan felaketin ilk zamanlarındaki kaos ortamının aşılmasının ardından yaşanacak yeni süreç, yapılan yardımların devamlılığını gerektirir. Afrika İnsanı Derneği, bu nedenle ilk etapta, acil yardım paketlerinin bölgeye sevkini sağlar. Yapılan durum değerlendirmeleri ve mağdur tespitlerinin ardından süratle harekete geçen Afrika İnsanı Derneği Ekipleri mağdur ailelerin barınma sorunlarını çözmekle birlikte, kurduğu aşevleriyle düzenli sıcak yemek ve mağdur ailelere aylık gıda kolisi dağıtımları yapar.