SIKÇA SORULAN SORULAR

Afrika İnsanı Derneği ne zaman ve kimler tarafından kuruldu?

Afrika İnsanı Derneği 2018 yılında bir grup Afrikalı ve Türk gönüllü tarafından Afrika’daki ihtiyaç sahiplerine yardım götürmek maksadıyla kurulmuştur.

Afrika İnsanı Derneği'nin amacı nedir?

Afrika İnsanı Derneği öncelikle insani yardım çalışmaları başta olmak üzere; bölge, inanç, dil, ve ırk ayrımı yapmaksızın Afrika kıtasında yardıma muhtaç olanlar için dünyanın farklı bölgelerinde gönüllü olarak hayır işlerinde ve insani işlerde öncülük yaparak farklılık ortaya koymak.

Afrika İnsanı Derneği'nin yurtiçinde başka şubesi var mıdır?

Yoktur, Afrika İnsanı Derneği resmi web sitemizde de belirttiğimiz üzere Karagümrük mahallesi, Viran Odaları sokak, No:4/6 Fatih – İSTANBUL adresinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Yurtiçinde başka bir bölgede şubemiz yoktur.

Afrika İnsanı Derneği güvenilir midir?

Afrika İnsanı Derneği bugüne kadar ihtilaf veya şüphe doğuracak hiçbir proje ve faaliyetin içerisinde yer almamış, Türkiye’deki bir çok saygın kurum ve kuruluşlarla Afrika’ya yardım konusunda işbirliği gerçekleştirmiştir. Hayır ortaklarımızı ve çalıştığımız kurumları hakkımızda bölümünde bulabilirsiniz. “https://www.afrikainsani.org/hakkimizda” Ayrıca derneğimiz faaliyetleri ve mali hareketleri İçişleri Bakanlığı ve İlgili Dernekler Müdürlüğünce, ayrıca belirli dönemlerde bağımsız denetim kuruluşlarınca  denetlenmektedir.

Afrika İnsanı Derneği'ni kim finanse ediyor?

Afrika İnsanı Derneği bağışçıları ve gönüllülerinin desteğiyle çalışmalarını yürütmektedir. Finansal harici bir kaynağı yoktur.

Afrika İnsanı Derneği'ne nasıl ulaşabilirim?

Derneğimize  +(90) 212 631 07 68 –  +(90) 212 492 00 22 telefon numaraları üzerinden veya info@afrikainsani.org mail adresi üzerinden mail atarak bize ulaşabilirsiniz. Bunun yanında +(90) 212 631 07 68 numaralı Whatsapp hattımızdan da mesaj atabilirsiniz.

Ayrıca bizzat derneğimize gelerek de bilgi alabilirsiniz.
Adres: Karagümrük Mah. Viran Odaları Sok. No: 4/6 Fatih/İSTANBUL

Afrika İnsanı Derneği'ne nasıl bağış yapabilirim?

Web sitemizdeki hesap numaralarımıza havale-eft yaparak bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Banka aracılığıyla yapacağınız bağışların açıklama bölümüne Bağış Türünü (Genel-Sadaka, Zekât, Kurban, Fitre, Fidye-Kefaret veya Proje Numarasını) ve Cep Telefon numaranızı mutlaka yazdırınız.

Yurt dışından nasıl bağış yapabilirim?

Yurt dışından göndereceğiniz bağışları euro veya dolar hesaplarımıza SWIFT kodu ile birlikte EFT yapabilirsiniz.

2. El eşya/giyim yardımı kabul ediyor musunuz?

Derneğimizde ikinci el ürün bağışı kabul edilmemektedir.

Bağışlarımı ödeme talimatı ile düzenli olarak yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Hesabınızın olduğu banka ile görüşerek havale yöntemiyle düzenli ödeme talimatı verebilirsiniz.

Neden su kuyusu açıyorsunuz?

Dünya nüfusunun onda biri, yani yaklaşık 700 milyon insan temiz suya ulaşamıyor.

Yaklaşık 2 milyar insanın içtiği su hijyen kurallarına uymuyor.

Kirli suyun neden olduğu kolera, ishal ve tifo nedeniyle her gün yaklaşık 1000 çocuk ölüyor.

Kuraklık, hastalık ve suya ulaşma güçlüğü nedeniyle her yıl hayatını kaybeden insan sayısı 2 milyonu geçiyor.

Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyonlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalmaması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak.

Afrika İnsanı Derneği olarak Afrika’nın en büyük problemlerinden biri olan su problemine yönelik çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz.

Afrika İnsanı Derneği nerelerde su kuyusu açıyor?

Sadece Afrika kıtasında su sıkıntısı çeken bölgelerde su kuyusu açmaktayız. Güçlü altyapımız ile Afrika kıtasında 40’tan fazla ülkeye doğrudan yardım ulaştırabilmekteyiz.

Bir su kuyusu ne kadar sürede açılıyor?

Su kuyusu çalışmaları yaklaşık 1 ay sürmektedir. Bu süre açılacak olan bölge ve o bölgeden yaşanabilecek sıkıntılara göre değişiklik gösterebilir.

Açılan kuyulardan temiz su çıktığından nasıl emin oluyorsunuz?

Arsenik, siyanür gibi maddelere bağlı herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmaması için açılan her kuyudan su örnekleri alınır ve laboratuvar ortamında su analizi yapılır. Rapor sonucuna göre çıkacak su uygunsa su kuyusu kullanıma açılır.

Yurtdışından su kuyusu açtırabilir miyim?

Yurt dışından göndereceğiniz bağışları euro veya dolar hesaplarımıza SWIFT kodu ile birlikte EFT yapabilirsiniz.

Bir su kuyusunu ne kadara açtırabilirim?

Su kuyusu fiyatları açılacak bölge, su kuyusu özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 1.500 dolardan başlayıp 20.000 dolar’a kadar su kuyuları bulunmaktadır.

Afrika'da gerçekleştirilen Kurban faaliyetlerinde neyi amaçlıyoruz?

Afrika İnsanı Derneği kurban çalışması yaparken öncelikle yapılanın bir ibadet olduğu ve en temel maksadın Allah’ın rızasına ermek olduğu bilinciyle hareket etmektedir. Bu bilinçle gerçekleştirdiği çalışmalarında özellikle dikkat ettiği hususlar ise şunlardır: Hayırseverlerin kurban ibadetlerini yerine getirmelerinde aracı olmak. Bayramı milyonlarca kardeşimizle onlarca ülke ve bölgede beraber eda ederek bir ümmet buluşması gerçekleştirmek. İslam coğrafyasının farklı noktalarındaki insanlar için bir moral, motivasyon ve yaşama sevinci olabilmek. Kurban çalışmasıyla misyonerlerin çalışmalarına karşı bir panzehir etkisi oluşturabilmek. Bölgelerdeki gelişmeleri, kardeş coğrafyalarda yaşananları yerinde gözlemleyebilmek, gelişmeleri takip edebilmek. Bölgelerdeki ihtiyaçları yerinde gözlemleyerek sorunların çözümü için gerekli olan projeleri oluşturarak hayırsever Müslümanların bilgisine sunabilmek. İhtiyaç sahibi insanlara kurban eti sunmak.

Kurbanları nasıl kesiyorsunuz?

Kurbanlarını vekâlet yoluyla derneğimize gönderen hayırseverlerimiz, kurban bedellerini banka hesap numaralarına havale veya eft yaparak ulaştırır.

Kurban hisseleri bağışçıların talebi doğrultusunda, Derneğimiz tarafından kurban çalışması yapılacak ülkelerin ihtiyaç durumuna göre paylaştırılır.

Kurbanlıklar Afrika İnsanı Derneği görevlilerince çalışma yapılacak ülke ve bölgelerde kurban ibadeti için gerekli kriterlere uygun olarak satın alınır.

Kurban Bayramının birinci günü kurbanlıklar bayram namazı akabinde İslami usullere göre kesilir. Bayramlaşmanın ardından kesilen kurbanlar paylara bölünerek ihtiyaç sahiplerine dağıtılır.

Kurban kesimleri tamamlandıktan sonra derneğimiz, kurban sahiplerine Whatsapp yoluyla kurbanın kesildiğine video ve resimler gönderilir.

Kurbanlarınız kimlere dağıtılıyor?

Bölge koşullarına göre; ihtiyaç sahiplerine, medrese ve okul talebelerine, afet veya savaş mağdurlarına dağıtılmaktadır.

Kesilen kurbanımın videosunu ulaştırıyor musunuz?

Evet kesilen kurbanların vekaletinin verilmesi, kesimi ve dağıtımı gerçekleştirilirken tüm zorlu coğrafi koşullara rağmen video kayıtları alınıp en kısa sürede bağışçılarımıza ulaştırılmaktadır.

Yurt dışından kurban bağışı yapabilir miyim?

Yurt dışından göndereceğiniz bağışları euro veya dolar hesaplarımıza SWIFT kodu ile birlikte EFT yapabilirsiniz.

Adak Akika Şükür Kurban bağış bedeli ne kadardır?

2021 yılı Afrika İnsanı Derneği adak akika şükür kurban bağış bedeli 100$ dolar’dır.

 

Ramazan ayında ihtiyaç sahipleri için hangi yardımları yapabilirim?

Ramazan ayında Afrika’daki ihtiyaç sahipleri için kumanya bağışında bulunabilir, iftar sofralarının masraflarını üstlenebilirsiniz.

Fitremi veya fıtır sadakamı bağışlayabilir miyim? Fitre bedeli ne kadardır?

Evet, bağışlayabilirsiniz. 2021 yılı fitre alt sınırı 28 TL olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenmiştir.

Yemin keffâreti nasıl yerine getirilir?

Her ne şekilde olursa olsun mün’akide olan yemini bozan kimselerin yemin keffâreti ödemeleri gerekir. Yemin keffâreti sırasıyla; on fakire birer fitre (fıtır sadakası) miktarı veya bir fakire on ayrı günde her gün birer fitre miktarı para vermek veya on yoksulu sabah akşam doyurmak ya da giydirmektir. Buna gücü yetmeyenlerin ise, ara vermeden üç gün oruç tutmaları gerekir. Bu keffâret ve sıralama Kur’an-ı Kerim’de belirtilmiştir. (Mâide, 5/89).

Yemin keffâreti olarak yapacağınız bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.

Yetimlere bayramlık kıyafet nasıl bağışlayabilirim?

Yetim bayramlık güncel bedellerini 0212 631 07 68 nolu numaramızdan arayarak teyit ederek bir yetime bayramlık hediye edebilirsiniz.

Yurtdışından kumanya, iftar veya yetim bayramlık nasıl bağışlayabilirim?

Yurt dışından göndereceğiniz bağışları euro veya dolar hesaplarımıza SWIFT kodu ile birlikte EFT yapabilirsiniz.

Kalıcı eser projeleri nedir?

Çeşitli ülkelerde hayatlarını zor şartlar altında devam ettirmeye çalışan insanlar için kalıcı vakıf eserler inşa ediyoruz. Bunlardan bazısı su kuyusu, bazısı yetimhane, bazısı da dünyanın diğer ucundaki bir cami inşaatı olabiliyor. Bölge insanlarının ihtiyaçları için yapılacak eserler belirleniyor, ülke şartlarına göre projeleri geliştiriliyor ve inşa edilmesi adına çalışmalar başlatılıyor.Böylece sadaka-i cariye hükmündeki eserler ile hem yardımların devamlılığı sağlanmış olmakta, hem de bölge halkının ihtiyaçları giderilerek yoksul ve mazlum insanların daha iyi yaşam standartlarına ulaşılması sağlanmaktadır.

Okul inşaatı neden önemlidir?

Maddi imkânsızlık, bina yetersizliği, misyonerlik faaliyetleri, eğitimsizlik… tüm bunlar yoksul ülkelerdeki insanların hayatını ve geleceğini olumsuz etkiliyor. Çocukların ülkeleri için faydalı birer vatandaş olabilmeleri için okul yaptırmak ve her türlü olanağı oluşturmak en temel ihtiyaçlardan.

Afrika'ya sağlık ocağı ya da hastane yaptırmak neden önemlidir?

Tıbbi cihaz yetersizliği, maddi imkânsızlıklar ve temiz olmayan ortamlar insan sağlığını tehdit ediyor. Dünya üzerinde hastane ve doktor yüzü görmeyen milyonlarca insan var. Savaş ve yoksulluktan dolayı mağdur olan bölgelerde açılan sağlık merkezleri hayat kurtarıyor.

Cami ve mescid yapımı neyi amaçlamaktadır?

Müslümanlar, azınlık olarak yaşadıkları birçok ülkede ibadetlerini rahat ve uygun ortamlarda yapamıyor. Açılan cami veya mescitler birer ibadethane olmalarının yanı sıra eğitim merkezi olarak da kullanılabiliyor; bölge Müslümanları için sorunlarını çözebilecekleri bir ortam haline geliyor.

Afrika'da yetimhane açmak veya bu yetimhanelerin devamı neden önemlidir?

Dünyada çeşitli nedenlerle yetim kalmış 400 milyona yakın çocuk bulunuyor. Her yıl milyonlarca çocuk insan tacirleri, organ ve fuhuş mafyaları tarafından satılıyor veya misyonerlik faaliyetlerinde kullanılıyor. Çocukları güvensiz ortamlardan korumak için açılan yetimhaneler hayati öneme sahip.

Artezyen (Büyük) su kuyusu açmak neden önemlidir?

Çeşitli ülkelerde insanlar içme suyu dâhil günlük hayatta gereksinim duydukları suya erişemiyor. Temiz suya ulaşamamak da insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu sorunu çözmenin yollarından biri ihtiyaç duyulan bölgelerde su kuyusu açmak.

Sadaka-i cariye nedir?

Sadakai cariye, adından da anlaşılacağı üzere bir ırmağın akışı gibi akışı devam eden sadakalar için kullanılır. Vakıf kurma, cami, sebil, çeşme, köprü, medrese yaptırma vb. istifade ettikçe hayrı akmaya devam eden tasadduklar buna örnektir.

Afrika İnsanı Derneği’nde gönüllü olmak istiyorum ne yapmalıyım?

Derneğimize gelip Gönüllü Başvuru Formu’nu doldurabilir ve gönüllü olarak çalışmalarımıza destek verebileceğiniz alanları belirtebilirsiniz. Yine +(90) 212 631 07 68 numaralı telefondan gönüllü çalışmalarımız hakkında bilgi alabilir, kayıt yaptırabilirsiniz.

Gönüllü olarak size nasıl destek olabilirim?

Çalışmalarımızın tanıtılması ve geliştirilmesine destek olabilir, iyiliğin-güzelliğin-adil ve faydalı olanın yaşanması ve yaşatılması için gayret edebilirsiniz.

Proje ve faaliyetler ile ilgili tanıtım malzemeleri temin etmek istiyorum ne yapmalıyım?

Dernek merkezimizden temin edebilirsiniz, detaylı bilgi için arayınız. +(90) 212 631 07 68

Derneğe gelip sizleri ziyaret edebiliyor muyuz?

Dernek merkezimiz çalışmalarımıza destek vermek ve bilgi almak isteyen herkese çalışma saatleri içerisinde hizmet vermektedir. +(90) 212 631 07 68 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.